Print Page   |   Contact Us   |   Sign In   |   Register
Community Search
-

Make a Gift Now


FacebookFlikrTwitterYouTubeLinkedInRSS

Credit Cards Accepted

Past Alumni Award Recipients
Share |

2013

Distinguished Alumnus

Walter Caroompas ’63, Business Management

 

Aluma of Merit

Rebecca Kelly Rivera ’96, Architectural Technology

 

 

2012

Distinguished Alumnus

Hank Adams ’77, Construction Technology

 

Alumna of Merit

Chyrise Taylor ’09, Nursing

 

 

2011

Distinguished Alumnus

Sandra Quackenbush ’75, Veterinary Science Technology

 

Alumnus of Merit

Douglas Tinklepaugh ’86, Construction Technology

 

 

2010

Distinguished Alumnus

Tony Helstosky ’75, Veterinary Science Technology and Linda Mason Helstosky ’75, Veterinary Science Technology

 

Alumnus of Merit

Chad Hall ’94, Computuer Aided Drafting & Desgin

 

 

2009

Distinguished Alumnus

Bruce Jones ’75, Parks & Recreation Management

 

Alumna of Merit

Teresa Angell ’06, Nursing



2008


Distinguished Alumnus
Ron Catella '58, Construction Technology

Alumnus of Merit
Michael O'Dea '67, Engineering Technologies

Alumnus of Merit
Stephen Pindar '74, Hospitality Management


2007

Distinguished Alumnus
Steven Smithgall '77, Construction Technology


2006

Distinguished Alumnus
Gary R. Rice '76, Hospitality Management

Alumnus of Merit
Patrick Blum '89, Horticulture

Alumnus of Merit
Scott M. Fichten '86 Business Management


2005

Distinguished Alumnus
John Caparella '78, Hospitality Management

Alumnus of Merit
Erik Healy '89, Engineering Technologies


2004

Distinguished Alumnus
Carl V. Petronio '58, Engineer Technologies - Civil Technology

Alumna of Merit
Sue Atkin Hoenhaus '80, Nursing

Alumnus of Merit
Rick Holfoth '88, Turf Management


2003

Distinguished Alumnus
Peter Hamilton '77, Business Management

Alumna of Merit
Deborah Crute '99, Veterinary Science Technology


2002

Distinguished Alumnus
Mark Grillo '98, Applied Technology - Electrical Construction & Controls

Alumna of Merit
Anne Rogers Sheerin '83, Hospitality Management - Hotel and Resort Management

Alumnus of Merit
Daniel Bologna '83, Individual Studies


2001

Distinguished Alumnus
John Brooks '67, Hospitality Management - Hotel and Resort Management

Alumnus of Merit
Thomas Leahy '93, Turf Management


2000

Distinguished Alumnus
Benjamin Nesbitt '65, Business Management

Alumna of Merit
Romona Bober '82, Veterinary Science Technology

Alumnus of Merit
Gene Truesdell '86, Nursing


1999

Distinguished Alumnus
Paul O'Neil '65, Hospitality Management - Hotel and Resort Management

Alumna of Merit
Kimberly Baldwin '86, Veterinary Science Technology


1998

Alumna of Merit
Paula O'Brien '89, Computer Aided Drafting

Alumnus of Merit
Thomas Adams '75, Engineering Technologies - Building Construction


1997

Distinguished Alumnus
William Gaetano '69, Construction Technology - Civil Technology

Alumna of Merit
Caroljean Finch '74, Business Management - Accounting

Alumnus of Merit
James "Rusty" Madden '83, Horticulture


1996

Distinguished Alumnus
Paul C. Buck '72, Hospitality Management - Hotel and Resort Management

Alumnus of Merit
Tom Van Buskirk '80, Applied Technologies - Masonry and Carpentry


1995

Distinguished Alumnus
Sumner Griffin '41, Animal and Plant Sciences - Dairy

Alumna of Merit
Connie Spielman '74, Nursing and Allied Health

Alumnus of Merit
Mark Driscoll '79, Liberal Arts and Sciences - Mathematics


1994

Distinguished Alumnus
Richard Schaeffer '60, Hospitality Management - Hotel and Resort Management

Alumnus of Merit
Michael Haas '79, Horticulture/Plant Science

Alumnus of Merit
Michael Ermisch '79, Horticulture/Plant Science

Distinguished Service Award
Howard Robison '34, Dairy and Food Science


1993

Distinguished Alumna
Velma Clark '60, Hospitality Management - Hotel and Resort Management

Alumna of Merit
Cynthia Buzzell '80, Engineering Technologies - Architecture Design

Alumnus of Merit
James "Jamie" O'Donnell '72, Business Management - Business Administration


1992

Distinguished Alumni
Griffin Brooks '40, General Agriculture

Distinguished Alumna
Frances McClelland Brooks '41, Food Service Management

Alumna of Merit
Marianne Greenfield '83, Practical Nursing

Alumnus of Merit
Michael O'Brien '75, Business Management - Accounting

Distinguished Service Award
George Plitt '32, General Agriculture


1991

Distinguished Alumnus
Edward McGowan '58, Engineering Technologies - Construction Technology

Alumnus of Merit Award
David A. Baratta '82, Applied Technologies - Electrical Construction and Controls

Alumnus of Merit
Rodney D. Rudolph '65, Hospitality Management - Hotel Management

Distinguished Service Award
Seldon M. Kruger, President Emeritus


1990

Distinguished Alumnus
Robert Hillebrand '61, Engineering Technologies - Construction Technology

Alumna of Merit
Georgianna Frenzelas '78, Hospitality Management - Hotel and Resort Management

Alumnus of Merit
John Caparella '78, Hospitality Management - Restaurant and Food Service

Distinguished Service Award
Joyce Bernat Platt '47, Hospitality Management - Food Service Management


1989

Distinguished Alumna
Helen Wasser Kutsher '44, Hospitality Management - Food Service Management

Alumnus of Merit
Lawrence Lammers '62, Engineering Technologies - Construction


1988

Distinguished Alumnus
Thomas Kilroy '33, Teacher Training Diploma

Alumnus of Merit
James Ponzio '59, General Agriculture


1987

Distinguished Alumnus
Brian Mitteer '66, Animal and Plant Sciences - Agricultural Business

Alumnus of Merit
Douglas Okun '62, Engineering Technologies - Construction


1986

Distinguished Alumni
Ralph W. Taylor '31 and Helen Pickens Taylor ‘31
Ralph - Animal and Plant Sciences - Dairy and Food Service
Helen - Teacher Training Diploma

Alumna of Merit
Rosemary Gerasia Roberts '72, Liberal Arts and Sciences

Alumnus of Merit
Robert S. Berkowitz '70, Hospitality Management - Hotel and Resort Management


1985

Distinguished Alumnus
James F. Wood '32, Liberal Arts - Teacher Training Diploma

Alumna of Merit
Margaret I. Lacey '69, Hospitality Management - Food Service Management

Alumnus of Merit
Paul R. O'Neil '65, Hospitality Management - Hotel and Resort Management


1984

Distinguished Alumnus
Robert L. Rector '64, Business Management


1983

Distinguished Alumnus
Charles R. Leahy '33, General Agriculture


1982

Distinguished Alumnus
John F. Kennedy '64, Hospitality Management - Hotel and Resort Management


1981

Distinguished Alumnus
William F. Kennaugh '34, General Agriculture


1980

Distinguished Alumnus
Louis Resnick '30, General Agriculture


1979

Distinguished Alumnus
Earl H. Hadden '32, Teacher Training Diploma


1978

Distinguished Alumnus
Hugh McDowell '23, General Agriculture


1977

Distinguished Alumnus
Robert E. Denman '32, Teacher Training Diploma

 

Sign In


Forgot your password?

Haven't registered yet?